Een veerkrachtige rechtsstaat begint bij kennis en begrip, juist ook bij de generaties van morgen en dus de scholieren van vandaag. ‘The Voice of the Child’ gaat verder dan jongeren kennis laten maken met het recht: het betekent ook dat we naar hen luisteren, ruimte geven aan hun perspectief en hun inbreng serieus nemen. Juist wanneer beslissingen worden genomen die hun levens raken, is het belangrijk dat hun perspectief wordt gehoord en serieus wordt meegewogen. Door zelf te pleiten ervaren zij wat het is om een standpunt in te nemen en te verdedigen, wat hoor en wederhoor inhoudt, en waarom een onafhankelijke rechtspraak onmisbaar is.
Vanuit deze gedachte organiseerde wij het afgelopen jaar kantoorbezoeken en gastlessen met pleittrainingen voor leerlingen van vier verschillende middelbare scholen. Hiermee grepen wij de kans om met elkaar in gesprek te gaan over de rechtsstaat en de rol van de landsadvocaat. Zo brachten we de principes van de rechtsstaat tot leven, samen met de jongeren die haar toekomst vormgeven.
De pleittrainingen werden georganiseerd in aanloop naar ons Open Huis op 12 september. Op die dag vond de finale plaats: een pleitwedstrijd waarbij de scholieren van de vier scholen in toga tegen elkaar streden om de titel ‘junior landsadvocaten 2026’. Zodoende stond het kantoor van de landsadvocaat die dag vol met gemotiveerde middelbare scholieren, nieuwsgierige ouders en trotse docenten: een groep die wij niet binnen onze dagelijkse praktijk kennen.
Het Mgr. Frencken College ging er uiteindelijk met de titel vandoor. Over hun overwinning zeiden de team leden: “We hadden hele sterke advocaten om te pleiten, maar onze overwinning is ook te danken aan de mensen achter de schermen die hebben geholpen met het voorbereiden van alle argumenten”. Toen een van de winnaressen werd gevraagd wat haar het meest had verrast over pleiten in een rechtszaak, zei ze: “Het is veel netter dan ik had gedacht. Je spreekt de wederpartij niet rechtstreeks aan en er zijn bepaalde woorden die je moet gebruiken. Daar hebben we nu een goed beeld van gekregen!”
Bekijk hieronder de aftermovie van de pleittrainingen en de finale pleitwedstrijd: ‘Tieners in toga’s: middelbare scholieren zijn junior landsadvocaten’.